Začíná to skoro jako logická společenská hra. Po dálnici jede motorkář. Vidí ho policie. Motorkář havaruje. Najděte souvislost, káží pravidla hry. A vy si lámete hlavu, vymýšlíte, proč havaroval. Možností je spousta, správná je jedna.

Podle diskutujících na facebooku je motorkář k… penis. Když napíšu, že rychlost 186 km/h, za kterou se policie pustila do honění, je normální a za nízkého provozu bezpečná, a že tedy nehodu způsobila dopravní policie svou posedlostí magickým číslem 130 km/h, znamená to, že nic nevím, dokud nevozím na zadních sedačkách děti.

Video samotné přitom dokládá dva fakty. Jednak, že vysoká rychlost sama o sobě není nebezpečná. Motorkáře i policejní auto ve videu vidíme jet rychlostmi přesahujícími 240 km/h a k žádné nehodě nedochází. A jednak, že i rychlost v místě dovolená, tedy v daném případě 130 km/h, může být příliš vysoká pro některé situace – tedy nepřiměřená – a může se v ní stát nehoda.


Proč Radim Passer dokázal, že plošný rychlostní limit je nesmysl, a proč mi to přesto vadí

Ta nehoda se stala, když motorkář chtěl z dálnice sjet. Podle ukazatele rychlosti v obraze tak činil v rychlosti blízké metě 130 km/h, tedy v rychlosti v místě +- dovolené. Přesto ta rychlost byla nepřiměřeně vysoká a motorkář havaroval.

Jaká odpověď je správná? Zcela v duchu té společenské hry dává sotva smysl ve vztahu k zadání. Motorkář nemá patřičný řidičák, přesto řídí, navíc na sebe hloupě upozorňuje rychlou jízdou a nečitelnou RZ. Takže ano, je to k… penis. Ale rychlost jízdy je až to poslední, kvůli čemu ho můžeme takto označit.

 

Marek

foto: Pixabay

One thought on “Kterak policie sama dokázala, že překročení dovolené rychlosti nemusí být nebezpečné

Napsat komentář